Corian® ’ın Bakımı

DuPont Corian® yaşam boyu kolay kullanım sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Corian® yüzeylerinizin güzel görünümünü korumak için yalnızca buradaki basit kuralları uygulamanız yeterli olacaktır.

 

 

Hijyen ve Dezenfeksiyon

Tezgah, masa, kapı kolları, elektrik düğmeleri, kulplar ve duvar kaplamaları gibi sık temas edilen yüzeylerin temizlenmesi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemenin önemli bir yoludur. Günlük kullanılan temizleyicilerin uygun dezenfeksiyon teknikleri ile birlikte kullanılması yayılımı azaltmaya yardımcı olabilir. ​

Corian® yüzeyler için SARS-COV2 gibi virüslere karşı en uygun dezenfeksiyon işlemi ile ilgili kılavuza buradan ulaşılabilir Official EU Document from European Center from Disease Prevention and Control (ECDPC)

Not: “Dekontaminasyon amacıyla nötr bir deterjanla temizlendikten sonra %0.1 sodyum hipoklorit (evsel çamaşır suyu %5 oranında başlangıç konsantrasyonunda kullanıldığında seyreltme 1:50) kullanılması önerilir, ancak SARS-CoV-2’ye karşı etkinliği hakında mevcut veri yoktur”.​

​Corian® Solid Surface gözeneksiz bir yüzey olduğu için kolay temizlenme, dezenfeksiyon ve dekontaminasyon protokolleri sağlar. Corian® birleşimi sayesinde iki Corian® parçası birbirine öyle yakın biçimde sabitlenir ki viral kontaminasyonu barındırabilen oluk ve sıva kalıntısı olmadan pürüssüz ve kesintsiz bir yüzey ortaya çıkar. Yukarıdaki video Corian® Solid Surface yüzeylerin seyreltilmiş sıradan bir çamaşır suyu ile ne kadar hızlı ve etkin temizlenebildiğini göstermektedir.​

Günlük temizlik

Sıvılar Corian®'ın içine işleyemese bile üzerine dökülenleri hemen temizlemek yine de en iyisidir. Genellikle Cif veya Mr.Muscle gibi standart bir mutfak spreyi ile birlikte kullanılacak nemli bir mikrofiber bezin çoğu lekeyi çıkarması beklenir. Her zaman dairesel hareketlerle temizleyin.

Lavabolar

Haftada bir veya iki kez lavabonuza güzellik bakımı uygulayın: Normal yiyecek hazırlığından kalmış olan tüm katı ve sıvı yağ kalıntılarını bir deterjan veya sert yüzey temizleyicisi kullanarak temizleyin. 3/4 oranında çamaşır suyu ile 1/4 oranında sudan oluşan sıvı karışımı lavaboya püskürtün ve birkaç saat ya da bir gece bırakın. Maruz bırakma süresi en fazla 16 saat olmalıdır. Sabah olduğunda durulayın veya nemli bir bezle temizleyin. Böylece küçük bir çabayla lavabonuz tertemiz olur.

Mutfak tezgahları ve lavabolar

Genel olarak mikrofiber bir bez ve standart bir mutfak temizleme deterjanı içeren sprey ile çoğu leke çıkarabilir.

İnatçı lekelerle başa çıkmak
Evlerde sık meydana gelen sirke, kahve, çay, limon suyu, boya, ketçap, kırmızı şarap veya sebze dökülmeleri için: Spesifik lekeler konusunda kullanım ve bakım rehberlik bilgilerindeki tabloya bakın.
Sert su pek çok alanda sorun olabilir ve zaman içinde kalıntı bırakabilir. Suyun sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız ve lekeleri çıkarma konusunda sorunlarla karşılaşıyorsanız, o bölgenin üzerine aşındırıcı olmayan kireç çözücü likit jel deterjan uygulayın, 2-4 dakika bekleyin ve daha sonra nemli bir mikrofiber bezle temizleyin. İkinci bir temiz mikrofiber bez kullanarak, o bölgeyi suyla iyice yıkayın.
Nemli bir mikrofiber bez ve hafif aşındırıcı bir temizleme ürünü kullanın. Sorun devam ederse, lütfen profesyonel danışmanlık için sizi yerel bir Quality Network üyesi imalatçımızla veya Servis Merkezi'ne yönlendirecek olan Corian® Garanti merkezimizle bağlantıya geçin.

Şunlara dikkat edin:

 • Isıl izler & yakıcıdır
   Sıcak tencere, tava ve diğer tüm mutfak gereçleri için daima bir ısı koruma pedi, nihale (lastik ayaklı) veya koruyucu lavabo matı kullanın veya tencereleri soğuması için önce bir süre ocağın üzerinde bırakın. Asla sıcak tavaları, özellikle de döküm demir olanları doğrudan bir Corian® tezgahın üzerine veya lavabonun içine koymayın. Bu tür bir ısı herhangi bir yüzeye zarar verebilir
  Kaynayan sıvıları soğuk suyu açmadan doğrudan lavabolara dökmek Corian®'ınıza zarar verebilir.
  Daima ocağın üzerinde doğru boyutta bir tava kullanın ve onu ortalayarak yerleştirin. Dışarıya taşan bir tava çevredeki yüzeylere zarar verir.
 • Çizikler
  Tüm malzemeler gibi Corian®'da da normal kullanım sonucunda hafif aşınma işaretleri meydana gelebilir:
  Asla Corian® üzerinde kesme ya da doğrama işlemi yapmayın - Çalışma yüzeyinde ince, derin olmayan çizikler meydana gelebilir. Ancak, Quality Network üyesi uzman imalatçımız tarafından yapılacak profesyonel bir zımparalama işlemi ile bu hafif çizikler dahi giderilebilir ve Corian® yüzey ilk günkü görünümüne kavuşturulur. Bunun yerine bir kesme tahtası kullanın.
  Koyu, ağır pigmentli renkler çizikleri, tozu ve normal aşınmayı daha açık ve dokulu renklere göre daha fazla gösterir. Deep Colour Technology kullanılarak üretilmiş Corian® renkleri çizik görünümü konusunda en üst düzeyde performans gösterir. (Daha fazla ayrıntı için renk broşürümüze bakın).
 • Kimyasal Maddelerin Dökülmesi                       Tezgahlara zarar gelmesini önlemek için kazara dökülen güçlü kimyasalları (örn, boya çıkarıcı, fırça temizleyiciler, metal temizleyiciler, fırın temizleyicileri, metilen klorür içeren temizleyiciler, asit temizleyiciler, aseton bazlı oje çıkarıcılar, vs.) bol miktarda sabunlu su ile derhal temizleyin! Ojenin dökülmesi durumunda, aseton bazlı olmayan oje çıkarıcılar kullanılabilir ve daha sonra suyla yıkanmalıdır. Farkedilmeden uzun süreyüzeyde kalan kimyasallar yüzeye zarar verebilir.
 • Kaynar Derecedeki Musluk Suları. Kaynar su her zaman kap içine konarak kullanılmalıdır. Çünkü kaynar su Corian® lavabolarının aşınmasına veya zarar görmesine sebep olabilir. Bu tür bir hasar DuPont'un 10 Yıllık Garanti kapsamı içinde değildir.

Ne olursa olsun, umutsuzluğa kapılmayın!

Corian ® yenilenebilirdir çünkü, tüm yüzey ve derinlik boyunca masif ve homojendir.Hasar oluşturabilececk darbeler, ısı veya kimyasal hasarlar dahil çoğu hasar Quality Network üyesi imalatçının atölyesinde yada yerinde orijinal pürüzsüz, hijyenik, masif yüzey bütünlüğünü tekrar kazanacak şekilde onarılabilir.

Corian® çalışma yüzeyinin profesyonel olarak yeniden zımparalanması için size en yakın Corian® Quality Network üyesi imalatçı veya Corian® Merkezi ile bağlantıya geçin

Lütfen 0216 687 04 00 numaralı telefonu arayın veya bi-warranty@dupont.com

Corian® Bakımi