OVO Wroclaw Centre: Şehir mimarisinde bir dönüm noktası - Gottesman-Szmelcman Architecture tarafından Corian® ile üretildi!

Corian®, fütüristik OVO Wroclaw Centre'da (Wroclaw, Polonya) dış kaplama olarak ve merkezin içinde yer alan seçkin DoubleTree by Hilton otelindeki iç tasarım uygulamalarında kullanılmış.

Ocak 2017 – Ultra modern OVO Wroclaw kompleksi, Polonya'nın beşinci en büyük şehri olan Wroclaw'da 50.000 metrekarelik bir alandan oluşuyor. Gottesman-Szmelcman Architecture tarafından tasarlanan ve yönetici mimarları JSK Architekci olan bu tarz sahibi proje, tarihi pazar meydanının yakınında yer alıyor ve beyaz renkte Corian® yüksek teknoloji yüzeyinden üretilmiş ilham verici yuvarlak bir cepheye sahip. Baş döndüren 6.000 metrekarelik sofistike Corian®; kurumsal ofislerin, 180 lüks rezidansın ve 189 oda ve süitten oluşan beş yıldızlı DoubleTree by Hilton otelinin etrafını sararak, uzayan iç avlunun ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor.

Klasik Tuğla Ekspresyonizminin simgesi olan postanenin yanında yerini alan bu parlak beyaz yapı, bugün Wroclaw'ın gelişen şehir manzarasının bir parçası. Odra Nehri'nin kıyılarında bir ticaret şehri olan Wroclaw, farklı mimari ögeleriyle OVO Wroclaw'ın sunduğu anlamlı ifade için en ideal ortamı oluşturuyor. Gottesman-Szmelcman Architecture’ın konsepti binayı kent yaşamının karmaşıklığını ve zenginliğini yansıtacak şekilde katmanlandırmaya odaklanmış.

Corian®, fütüristik OVO Wroclaw Centre'da (Wroclaw, Polonya) 
dış kaplama olarak ve merkezin içinde yer alan seçkin DoubleTree by Hilton otelindeki iç tasarım uygulamalarında kullanılmış. Tasarım: Gottesman-Szmelcman Architecture, www@gsarch.org Fotoğraf: Kamil Czaja.

Mimar Asaf Gottesman, bu sıra dışı yapının arkasındaki tarihi şöyle açıklıyor: “OVO Wroclaw 10 yıl önce, 2006'da başladı. Proje, uluslararası bir yarışmanın sonucu. Sahada çalışmaya 2008 ekonomik krizinde önce başlamış olmamıza rağmen, bankalar finansal taahhütlerini yerine getiremedikleri için yarıda bırakmak zorunda kaldık. Projeyi bitirmek için 2012'de tekrar başlamamız gerekti." Mimar Gottesman şöyle devam ediyor: "Mimari bir uygulama olarak, bizim işimiz daima sahaya özgüdür. Kültürel ve kentsel unsurlara özel ihtimam gösteririz. Teamül olarak, her zaman programın geliştirilmesinde yer alırız ve programı mimari sürecin vazgeçilmez bir parçası olarak değerlendiririz. Uygulamada, tarzla ilgili düşüncelere şartlanmaktan çok, konsepti baz alma eğilimindeyizdir. Son olarak, birçok mimar ve sanatçı gibi, sorun yaratmaya meyilliyizdir ve bizi tanımlayan şeylerden biri de yaratma sürecinin bir parçası olan teknik zorlukları çözme yöntemlerimizdir. Bu yüzden, Wroclaw'a ilk geldiğimizde bizi etkileyen şey, mimarinin doğasında var olan inanılmaz çeşitlilik ve çoğulluk oldu. Burada zıtlıklar hoş karşılanıyor ve bizi bu kadar cezbeden şey de Wroclaw'ın doğasındaki açıklık ve merak duygusuydu."

Corian®, fütüristik OVO Wroclaw Centre'da (Wroclaw, Polonya) 
dış kaplama olarak ve merkezin içinde yer alan seçkin DoubleTree by Hilton otelindeki iç tasarım uygulamalarında kullanılmış. Tasarım: Gottesman-Szmelcman Architecture, www@gsarch.org . Fotoğraf: Kamil Czaja.

Corian® aynı zamanda arka aydınlatmalı DoubleTree by Hilton logosunun üretiminde ve oteldeki resepsiyondaki şık karşılama alanı, arka aydınlatmalı özel daire tabelaları ve banyo tezgahları gibi iç uygulamalarda da kullanılmış. Bina, sürekli gelen giden ziyaretçilerin oluşturduğu bir yoğunluğa sahip olduğu için bu yoğun trafiğe dayanırken aynı zamanda uzun süre boyunca ferah ve temiz bir görünümü sürdürmesi gerekiyor. İşte bu yüzden, yüzeyinde herhangi bir kir veya bakteri görünmeyen Glacier White renkli Corian® (dış cephe ile aynı renk) mükemmel bir seçim. Konferans salonlarındaki duvar kaplamalarında ve banyo tezgahlarında da kullanılan Corian®, bu malzemenin doğru ve yaratıcı ellerde bir tasarım aracı olarak ne kadar kullanışlı bir malzeme olabileceğini kanıtlıyor. 

OVO Wroclaw'ın olduğu arsayı tasarlamak kolay olmamış. Bir tarafta tuğlalardan yapılmış bir postane, diğer iki yanda ana yollar, yani yoğun araç trafiği ve emisyon... Neyse ki Corian®'ın gözeneksiz ve kolay temizlenen yüzeyi sayesinde dış cephe uzun yıllar boyunca yeniliğini ve güzelliğini koruyacak. Dahası, dış cephedeki kıvrımlara bir şey olması durumunda, sökmek zorunda kalmadan yerinde tamir etmek mümkün.

Asaf Gottesman, projenin arkasındaki bir fikri şöyle açıklıyor: "Konsept ilkelerimizi geliştirdiğimiz süreci kısaca şöyle anlatabiliriz. Wroclaw'ın çoğulculuğundan ve farklılığından ilham alarak, kopyalamak yerine zıtlıkları teşvik eden bir diyaloğu vurgulamayı seçtik:

  • AÇIK-KAPALI: Postane kapalı olan ve sınırları öne çıkaran tipik bir kamu binası iken, biz de kamuya açık alanın bir parçası olan, açık bir bina tasarlamayı seçtik.
  • AÇIK-YEŞİL: Kent bloğunun sınırlarını korurken, içeride bir açık bahçe yarattık.
  • AÇIK-KOYU: Postaneye kırmızı tuğlanın derin zenginliği ve ayrıntıları egemen iken, beyaz Corian® kullanarak ışık ve gölge oyununu vurgulamayı seçtik. Corian®'ı seçmemizdeki bir başka neden de 3D modellemeyle çalışma yöntemimizin inşa edilmiş şekline dönüşümünü gerçekleştirme arzumuzdu. Corian®; tasarımın ruhunu, minimal hatlarını ve mükemmel kıvrımlı yüzeylerini korumamızı sağladı.
  • YUMUŞAK-KESKİN KENAR: Postane keskin kenarların tanımladığı katı bir kütle ise, biz de binamız için daha yumuşak ve daha belirsiz bir kontur yaratmak istedik.
  • DİNAMİK-STATİK: Eğer postane tekrar eden pencerelerden ve statik bir dış cepheden oluşan klasik dünya bakışının bir göstergesi ise, biz de klasik tekrardan ziyade hareket ve dinamizm getirmek istedik. Sonuçta, inanıyorum ki çoğulluğun, zıtlıkların, açıklığın ve diyaloğun bir göstergesi, yani bir Wroclaw tarzı çıktı ortaya."

Tasarlanan amorf tasarımın doğru anlaşılması için alternatif inşaat teknikleri gerekiyordu. Farklı seçenekleri değerlendiren Gottesman-Szmelcman Architecture, OVO Wroclaw'ı Corian® yüksek teknolojili yüzey malzemesi ile kaplamayı seçmiş.