Barcelona Üniversitesi Bellvitge Kampüsü: Corian®’ın Koruduğu Akdeniz Güneşi ve Aydınlık Sınıflar

Hospitalet de Llobregat (Barcelona) Sağlık Bilimleri Kampüsü’nde dersliklerin yer aldığı binanın dış cephesi. Corian® ileri teknoloji yüzey malzemesi, ışık kaynağını cephenin açısına ve iç taraftaki ışık miktarına göre ayarlamaya olanak tanıyor. Fotoğraflar: PINEARQ'dan Juny Brullet. Tüm hakları saklıdır.

İspanya Bellvitge'deki Barcelona Üniversitesi (UB) Sağlık Bilimleri Kampüsü'nde yer alan sağlık çalışanları, eğitim alanındaki araştırma ve çalışmalarına prestijli mimarlık şirketi Pinearq tarafından tasarlanan örgü çitler sayesinde konforlu bir şekilde devam ediyor. Örgü kafesler, mekanda Akdeniz güneşine karşı koruma sağlarken, ışığın cephe tasarımından ve Corian® ileri teknoloji yüzeyinden geçmesine izin veriyor.

Bellvitge'deki Barcelona Üniversitesi (UB) Sağlık Bilimleri Kampüsü'nde (Hospitalet de Llobregat) bulunan eğitim binası ve laboratuvarlar, Albert de Pineda'nın yönettiği Pinearq mimarlık şirketinin bir dış cephe uygulamasında Corian®'ı kullandığı ilk örneği teşkil ediyor. Sağlık sektöründe yaptıkları diğer farklı işlerdeki tecrübelerine dayanarak verimlilik, hijyen ve bakım kolaylığı açısından uzun vadeli sonuçlar aldıkları bu malzemenin ideal seçim olacağını düşünmüşler.

Bu uygulamada, Corian® ileri teknoloji yüzey malzemesi olağanüstü performansıyla farklı cephelere, özellikle çok güneş ışığı alan güney cephelere kurulmuş. Bu cephelerde, Corian® yazın yoğun Akdeniz güneşine karşı koruma sağlıyor ve beyaz renk ise kışın da daha fazla ışık tutmaya yardımcı oluyor.

Albert de Pineda, bu sayılan özellikler dışında malzeme için şunları da ekliyor: Corian® ile örgü kafes üretebilme olanağı, tasarım arzusu ve birleştirme hızı. Ön üretimi atölyede yapılan dış çıtalar, her cephenin açısına ve tasarımına bağlı olarak, yatay olduğu gibi dikey olarak da yerleştirildi. Dikey konumdaki avantajı batıya bakan cephelerde sıcaklığı muhafaza etmesiyken; yatay konumdayki avantajı ise dışarıdan görünen taraf olması.

İlgili Kullanım & Uygulamalar