Waterstudio.NL mimarlık tarafından yapılmış Hollanda’da bulunan New Water Villa Projesi

Hollanda Westland’de bulunan Villa New Water projesi Cameo White rengindeki DuPont™Corian® solid yüzey malzemesi kullanarak yapıldı. Mimar ve fotoğraf: Koen Olthuis - Waterstudio.NL

Hollanda’nın Westland belediye sınırının kıyı şeridinde bulunan villa tasarımında kullanılan Cameo White rengindeki DuPontCorian® dış cephe kaplamasıyla tasarımda zamansız bir zarafet yakalanmış oldu. 

Neme ve tüm hava koşullarına karşı dayanıklı

Rijswijk şehrinde bulunan Waterstudio.NL mimarlıktan mimar Koen Olthuis diyor ki: “ Su kenarında bulunan bir yapı özel yapı gereklilikleri demektir. DuPont Corian® ise bu zorlu hava koşulları için ideal bir çözümdür. Bir süre sonra, sıvalar göze hoş görünmemeye başlar. Ancak bu malzeme nem ve havanın etkilerine karşı dayanıklıdır. Bundan yıllar sonra bile bu dış cephe kaplaması yapıldığı günkü kadar iyi gözükecektir. Yapı su kenarında olmasa bile DuPont Corian® kullanması pratik ve verimli bir malzemedir.”

Farklı bir yapı

Koen Olthuis, “Kamış çatıdan yapılmış bir kır evi istemiyorduk. İstediğimiz, elli yıl içerisinde hala modern gözükecek bir ev yapmaktı.” Bu nedenle mimarımız, Corian® ile yapılabilecek ayırt edici kıvrımlara sahip muhteşem bir villa tasarladı. Ve ekledi: “Bu malzeme çok ilham verici, her zaman yeni olasılıkları keşfediyorum. Müşteri, ‘dış cephe için hiçbir şeyi değiştirmedik’ diyen konsepte hemen ikna oldu.”

“Bu belki de benim endüstriyel tasarım geçmişimden dolayıdır” diyor Koen. “DuPontCorian®, yapıları hayalimde öngördüğüm gibi gerçekleştirmeme olanak sağlıyor. Saçak, pencere çerçeveleri ve çatı çıkıntıları gibi rahatsız edici ve tasarımın özünden uzaklaştıran ayrıntılar olmadan kesintisiz bir yüzey yaratabiliyorum.”

Westland’de su kenarında bulunan villanın güzelce yuvarlatılmış hatlara sahip dış cephesi gerçek bir göz alıcı tasarıma sahip. Corian® bu projede hem yatay hem de dikey yüzeylere için kullanılmıştır. Balkon kenarları ve şık güneş koruyucuların minimalistik kaplamaları da Cameo White renginden yapılmıştır.

Koen; “Dış cephe kaplaması tamamen pürüzsüzdür. Yıllar geçse de böyle gözükmeye devam edecek” diye vaat ediyor. Bu süre boyunca, neredeyse hiç bir bakım gerektirmeyecektir. Ayrıca çevresel faydası da oldukça fazladır çünkü bu cephe kaplaması hiçbir zaman değişim gerektirmeyecek olsa bile Corian® her zaman çıkarılabilen ve tekrar kullanılabilen bir malzemedir. 

İlgili Kullanım & Uygulamalar