Konya, Türkiye: Corian® Solid Surface ile başarılı ve ilgi çekici bir restorasyon; Bağışlayan Cami

TTürkiye'nin tarihi kenti Konya'nın kutsal yerlerinden biri olan Bağışlayan Cami’nin 1975 yılındaki inşasından sonra, geçtiğimiz günlerde ilk kapsamlı tadilatı gerçekleştirildi. Caminin iç ve dış cephelerindeki geniş yüzeylerde, üstün performans özelliğine sahip Corian® Solid Surface, ahşap ile kombinlenerek İslami mimarinin tipik birleşik, dekoratif motiflerini oluşturmada kullanıldı.

 

Bağışlayan Cami, Konya, Türkiye - İç mekan cephe kaplaması Corian® Solid Surface (Witch Hazel rengi); fotoğraf Fatih Aydın'ın izniyle, tüm hakları saklıdır.

 

Konya şehri, 11. yüzyılda ilk Türk hanedanlarının başkentiydi ve günümüzde Türkiye’deki en görkemli ve inançlı şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Bu ulvi şehirde kutsal yapılar son derece kıymetli ve bunlardan biri olan Bağışlayan Cami kentsel dönüşüm ve modernleşmeye uğrayan bir bölgede yer alması sebebiyle zaman içinde yetersiz kalmaya başlamıştı. Yenileme projesi için gerekli fon, bölgedeki saygıdeğer bir aile tarafından sağlanarak, ibadet edenlere dua etmek için yepyeni ve tazelenmiş bir kutsal mekan sunuyor.

 

Bağışlayan Cami, Konya, Türkiye - İç mekan cephe kaplaması Corian® Solid Surface (Witch Hazel rengi); fotoğraf Fatih Aydın'ın izniyle, tüm hakları saklıdır.

 

Bağışlayan Camii içindeki geniş giriş kapısı,kıble duvarının iç cephe kaplaması, mihrap nişi ve korkuluklarda ahşap ile aydınlık ve şık bir kontrast oluşturan Witch Hazel rengi Corian® Solid Surface kullanıldı. Corian® Solid Surface Earth Heritage koleksiyonuna ait olan bu renk bir dizi ışık parçacığı ile hafif yarı saydam bir tabanın içinden geçen ışık nötr, tonal damarlara sahiptir. Corian® Solid Surface ile yaratılan dekoratif yüzeyler, geometrik desenli süslemeler CNC teknoloji ile delme ve gravürleme uygulanarak elde edildi. Ortaya çıkan büyük duvar ve kapı kaplamaları, mükemmel şekilde yuvarlatılmış kenarlar elde etmek için istenen şekillerde ısıyla şekillendirilmiş olan malzeme çok yönlülüğünden yararlanıyor.

 

Bağışlayan Cami, Konya, Türkiye - Korkuluklar Corian® Solid Surface(Witch Hazel rengi); fotoğraf Fatih Aydın'ın izniyle, tüm hakları saklıdır

 

Uzun yıllar boyunca Corian® Solid Surface'ın çizilmeye, hasara ve UV ışınlarına karşı yüksek dayanıklılığı, kolay bakım özelliği ve sağlamlığı, Bağışlayan cami estetiğinin ve işlevselliğinin zamana karşı durmasını sağlayacak.

 

Bağışlayan Cami, Konya, Türkiye - İç mekan cephe kaplaması Corian® Solid Surface (Witch Hazel rengi); fotoğraf Fatih Aydın'ın izniyle, tüm hakları saklıdır

 

Bağışlayan Cami, Konya, Türkiye - Giriş kapısı Corian® Solid Surface (Witch Hazel rengi); fotoğraf Fatih Aydın'ın izniyle, tüm hakları saklıdır.

Diğer Vaka Çalışmaları

İlgili Kullanım & Uygulamalar