Tasarımda renklerle, ışıkla ve yaratıcılıkla oynamak: Mimar Libor Fránek’in Prag Havaalanı’nda imza attığı bir Corian® projesi

Prag'daki Václav Havel Havaalanı'nın 1 No'lu terminalindeki dinlenme alanı ve Corian® gümrük bankosu. Fotoğraflar: Mimar Libor Fránek'in arşivinden. Tasarım ve görsellerin tüm hakları saklıdır.

Prag'daki Václav Havel Havaalanı'nın 1 No'lu Terminali, geçtiğimiz yıl yolcuların konforunu artırmak için yenilenen bir alanın açılışını yaptı. Yenileme için ağırlıklı olarak mükemmel tasarım ve işlevsellik özellikleri nedeniyle, havaalanı gibi yoğun ortamlardaki başarısını yıllardır tüm dünyada kanıtlamış bir ürün olan Corian®'dan yararlanılmış. 

Havaalanı yönetimi, havaalanı yenilenirken, yenilemenin etkisini insan ruhu ile kurumlar arasında kurulan bir sinerji olarak gören Çek mimar Libor Fránek ile işbirliği yapmış. Mimar Fránek şöyle konuşuyor: "Bana göre havaalanı, öncelikle, havacılıkta kullanılan en sofistike sistem ve teknolojilerin bir parçası olan uzayla ilgilidir. Onunla aerodinamik arasında bir bağ kurmamın nedeni de bu! Aynı zamanda, birçok yolcunun ve onlara eşlik eden kişilerin çeşitli nedenlerle havaalanlarında stresli hissettikleri gerçeğini de göz önünde bulundurdum. Kullanılan şekiller, malzemeler, renk kombinasyonları ve ışıklar bilinçaltında hislerimizi ve ruhumuzu etkilemektedir. Bu yüzden alanı tasarlarken yalnızca sanatsal ve estetik parametreleri değil, aynı zamanda uzay psikolojisinin unsurlarını da kullandım."

Yenilenen terminalin her bölgesinde Corian® ile ayrı bir renk seti kullanılmış. Büyük salondaki sakinleştirici pastel tonlar sayesinde yolcular beklerken dinlenebiliyorlar. Ayrıca sarı ve mavi rengin kombine edildiği göz alıcı gümrük masasının cazibesine kapılırken, danışma masasını görmezden gelemeyeceksiniz. Projeden sorumlu mimar Fránek: "Buradaki her alan, yolcular için özel bir amaca ve öneme sahip. Danışma masasının insanları rahat hissettirmesi gerekir çünkü burası yardım istemek için geldiğiniz yerdir ve görünüşü bu işleve uygun olmalıdır. Döküm zemine yansıyan farklı fakat uyumlu renk gölgelerine sahip, organik olarak şekillendirilmiş koltukların olduğu dinlenme alanı çok sakinleştirici ve dinlendirici. Gümrük masası, parlak renkleri ve farklı biçimiyle dinlenme ve kayıt alanlarında kendini net bir şekilde tanımlıyor".

Yolcular özellikle havadar ve açık ortamdan memnun kalmışlar ve uygulamalara karşı tepkileri olumlu olmuş. Yükleniciler şu anda, 1. terminaldeki dinlenme ve gümrük alanlarının bir parçasını oluşturacak olan bir başka proje (bir finans merkezi) üzerinde çalışıyorlar. 2. terminaldeki diğer bir aktarma bankosu da beklemede. Bu iki yenileme projesi yukarıda tanımlanan konsepte uygun olacaklar ancak nihai görünüşleri henüz belli değil.

Ayrıca, doğal yapısı sayesinde Corian®'ın kapalı ortamlardaki hava kalitesine de katkı sağladığını hatırlatmak gerekir. Havaalanları gibi kalabalık ortamlar için çok ilgi çekici olan bu özellik, Corian®'ı onaylayan Amerikan GreenGuard® enstitüsü tarafından test edilmiştir.

İlgili Kullanım & Uygulamalar