Dansk Industri genel merkezi radikal bir görünüme kavuştu

Photo Grapedesign, all rights reserved. Project by Transform.

Danimarka’nın Kopenhag şehrindeki ticaret örgütü ve işadamları birliği Dansk Industri, Corian®’ın akıllı tasarım çözümleri, çok yönlülüğü ve performansı sayesinde yapay gün ışığı ve ses emicilerle yeni bir kimlik kazandı.

Daha önce beton ve tuğla kaplamalı olan bina büyük bir restorasyona ihtiyaç duymaktaydı, ayrıca bazı odaları karanlıktı ve akustik çok zayıftı. Yenileme esnasında, , Danimarkalı mimarlık bürosu Transform için en büyük iki zorluk, ışık ve sesle ilgili sorunlardı. Çözüm, diğer malzemelerin arasından seçilen Corian®’da bulundu.

Öncelikle, beyaz ve neredeyse içini gösteren Glacier Ice renkli malzeme, stratejik aydınlatmada gün ışığını taklit etme yeteneğine sahiptir. İkincisi, bu malzeme ile çalışmak çok kolaydır ki bu da akustiği iyileştirebilmek için çok önemliydi. Kesilmiş 350 Corian® paneline 45.000 delik açılarak ve her panelin arkasına akustik keçe yerleştirilerek ses emilimi etkili şekilde sağlanır.

Photo Grapedesign, all rights reserved. Project by Transform.

“Seçilen malzemeden alınan sonuç çok etkileyici. Avlu tıka basa insanla dolu olduğunda bile gürültü çıkmıyor ve bir mikrofona gerek duymadan konferans salonunda sesinizi duyurabiliyorsunuz. Aynı sonuçları dokuma kumaşlar kullandığımızda alamamıştık ve tekstil bir süre sonra hem yıpranıyor hem de kirli görünüyordu. Ayrıca gün ışığı efekti, insanları üretken ve mutlu hissettiriyor”. (Lars Serup - Transform)

 

Photo Grapedesign, all rights reserved. Project by Transform.

Işığı yansıtan ve sesi emen paneller Danish Boligstål tarafından üretildi. Panellerin üretimindeki önemli bir etken de malzeme israfını en aza indirerek maliyetleri düzenlemesi ve çevresel ayak izini olabildiğince azaltmasıdır. Bu nedenle Danish Boligstål, yeni panel ölçülerine uydurmak için özel üretilmiş Corian® panelleri sipariş etti. Sonuçta neredeyse hiç atık oluşmadı.

Photo Grapedesign, all rights reserved. Project by Transform.

Danimarka Sanayi Odası Kopenhag’daki insanlar için önemli bir kurumdur. Bunun tek nedeni 500 kişinin burada çalışıyor olması değil, aynı zamanda Sanayi Odasının tüm Kopenhag’daki en büyük meydan olan Belediye Meydanı’nda yer almasıdır. Bu nedenle Transform, tüm inşaat sürecinde çevreyi de göz önünde bulundurmuştur. Örneğin, mimarlar Tivoli Gardens civarında binanın ölçeğini diğer bölümlerdeki gibi sekiz kata çıkarmak yerine iki kata düşürmüştür. Bu sayede Tivoli’nin harika manzarası engellenmemiştir. Ayrıca, yeni Sanayi Odasının ön cephesi, değişen renk ve görüntülerin yer aldığı cam aydınlatması ile geceleri Danimarkalılara harika bir ışık gösterisi sunmaktadır.

İlgili Kullanım & Uygulamalar