Mücevher kutusunun içini andıran bir mücevher mağazası

Beyrut'taki Koukjian mücevher dükkânının girişi ve iç mekânı. DuPont™Corian® ile kaplı dar, zarif ve lüks bir yer. Fotoğraf SOMA ©'nın izniyle kullanılmıştır. Tüm hakları mahfuzdur.

Zevkli ve şık Beyrut şehrinde, SOMA mimarlık şirketi, Lübnan'ın mimar mücevheri olan Koukjian mücevher dükkanını tasarlamakla görevlendirildi. Seçilen yer dar ve uzunlamasına 46 metrekarelik bir açık alandır, insanlara bir mücevher kutusunun içini anımsatacak şekilde, beyaz ve lüks fakat aynı zamanda son derece çağdaş ve benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır.

Bu amaç doğrultusunda, iç mekân için seçilen malzemelerden biri de Corian® ileri teknoloji yüzeyidir; mağazada sergilenen kıymetli taşları anımsatan bir ustalıkla, parametrik yazılımlarla duvar kaplaması için sıra dışı bir çentikli etki oluşturmakta kullanılmıştır. Çarpıcı tavan dâhil mücevher dükkânının tüm yüzeylerini çarpıcı bir şekilde kaplayan Corian®'daki (beyaz renkli) çizgilere ek olarak, Corian®'ın diğer donanımları da Beyrut'taki Tribu Design tarafından uygulanmıştır.

Sadece duvarlar değil vitrinler de Corian® ile yapılmıştır: seçkin ve farklı sütunlar, mağazanın ön vitrinindeki mücevherlerin güzelliğini artırmaktadır. Açık alanın ortasına yerleştirilmiş olan uzun resepsiyon masasının düzgün ve tek parça tasarımı, çentikli duvar ve tavan yüzeyleriyle kontrast oluşturmaktadır. Masa da tamamen Corian® ileri teknoloji yüzeyi ile yapılmıştır ve geometrik şekli ile beyaz ortamın saflığını vurgulayan ışıklandırma çözümleriyle entegre edilmiştir.

Corian®; sıra dışı tasarım potansiyeline sahip, çok yönlü ve yüksek performanslı bir yüzey kaplama malzemesidir. Şekillendirilebilme, kıvrılabilme, oyulabilme ve başka malzemeleriyle birleştirilebilme özelliği sayesinde, tasarımcılara, yaratıcılıklarını tamamen kullanarak sınırsız özellikleri hayal etme olanağı sunmaktadır.

SOMA Architects, çağrıştırıcı tasarımı ve yarattığı sıcak atmosfer ile ziyaretçilerin ve müşterilerin dikkatini çekebilecek her türlü ayrıntının incelendiği bir yarışmada Corian®'ı seçti. Saf, beyaz fakat aynı zamanda görkemli ve popüler bir alan. Mücevher dükkânının tamamı Corian® bulutuyla (beyaz renkte) sarmalandı ve dikey çizgilerin arasına yerleştirilen ışıklar, estetik etkiyi iyileştirerek mekâna harika bir görsel etki kattı.

SOMA Architects, mücevherlerin şıklığını ve kıymetini mükemmel şekilde temsil eden, doğrusal bir alan sonucuna ulaştı. Bu, bir tasarım hazinesiydi.

İlgili Kullanım & Uygulamalar