Yeni Morocco Mall, Corian®’ın sınırsız potansiyelini gösteriyor

Kazablanka, Fas: Morocco Mall lüks alışveriş merkezinin girişi ve iç kısımları Corian® ürünleriyle zenginleştirilmiş. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, tamamen Corian® ile üretilen resepsiyon tezgahı muhteşem bir yıldız şekilli tasarıma, çift renkli totem tabelasına ve reklam panellerine sahip. Fotoğraflar: Deborel Maroc’un izniyle. Tüm hakları mahfuzdur .

Afrika’nın artık yeni, heyecan verici bir cazibe merkezi var. Toplam 70.000 metrekarelik alanı ile Morocco Mall, eğlence ve alışverişin zirve noktası. Kazablanka’da yer alan bu simge yapı, kendi sınıfındaki ilk beş alışveriş merkezi arasında gösteriliyor. Groupe AKSAL ve Al Jedaie Group’un bu iddialı ortak projesi, onu milletin yeniden doğuşunun ve yenilikçiliğinin sembolü olarak gören genç Faslılar için bir milli gurur abidesi.

Proje ile görevlendirilen Design International’ın CEO’su Davide Padoa, “Bu yapı, ülkelerinin kimliğini kaybetmeden küresel trendleri ve yenilikleri çekebilme yeteneğinin bir sembolü" diyor.

Morocco Mall nitelikli alışverişi, kültürü, eğlenceyi ve restoranları bir araya getiren yenilikçi bir konsepte dayanıyor. 350’den fazla mağaza ünitesi, bir akvaryum ve VIP bölümü ile bu Alışveriş Merkezi 600 lüks markayı, kültürü, tüketici elektroniğini, cadde modasını, restoranları ve eğlenceyi bir araya getiriyor ve bunu doğaya, araziye ve onun parçalarına saygı göstererek yapıyor. Design International’ın proje koordinatörlerinden Miguel Fernandes ve Catia Zizzi şöyle diyor: “Morocco Mall’un resmi açılışı 2011 Aralık ayında yapıldı ve MIPIM 2012 uluslar arası emlak fuarında en iyi alışveriş merkezi ödülünü aldı. Afrika’daki ilk ve en büyük alışveriş merkezi olarak tarihte yerini alacak.”

Alışveriş merkezini farklı kılan birçok mimari özellik içinde dikkati çeken ilk şey, sonsuzluk "8" sembolünü ifade eden ve karşısındaki Atlantik Okyanusunu uyum içinde tamamlayan yapısı.

“Mekân ilk bakışta çok uzun görünüyordu. Bu yüzden başını görebildiğiniz ancak sonunu göremediğiniz bir yer hayal ettim. Bu bana, kavisin merkezinin okyanusun uzaklarında olduğu ve bina boyunca yürürken nerede bittiğini göremediğiniz uzun kavisli bir bina tasarlama fikri verdi” diyor Padoa.

Morocco Mall’un tasarımı, bina ile deniz arasında doğal bir köprü oluşturuyor. Bu, alışveriş merkezi tasarımına yeni standartlar getiren gerçekten çığır açan bir tasarım. Dalgalı mimarisi, hem sahne hem de huzur ve alışveriş vahası. Dünyada başka bir binayı içine alan ilk bina: Bu sonsuzluk sarmalının bir tarafında ünlü Fransız markası Galeries Lafayette’in dünyadaki dört mağazasından biri yer alıyor. Diğer sarmalda ise VIP alışveriş merkezi bulunuyor.

Alışveriş merkezinin dışında fakat ana girişten erişilebilen bir noktada bir başka ileri derecede göze çarpan ve yenilikçi bir unsur yer alıyor: Mimar Yasser Kahlaoui tarafından tasarlanan devasa bir IMAX® sineması. Bina sonsuzluk sembolünü kapatıyor ve alışveriş merkezi ile dış alan arasında doğal bir bağlantı görevi görüyor. IMAX® 3D sinemaları eşsiz bir sinema deneyimi için en iyi parlaklığı ve berrak sesi sağlayan yenilikçi teknolojileri ile tanınıyor.

Morocco Mall’daki IMAX®, 400 koltuk kapasitesine sahip ve Afrika'daki ilk dijital projeksiyonu sunuyor. Bina içindeki 550 metrekarelik ve 20 ton ağırlığındaki kırmızı, kubbe benzeri şekil, mimari olarak doğa ile olan bağı yansıtıyor ve tamamen Corian® ile üretilmiş. Aynı teknolojik yüzey parlak kırmızı iç tavan ve bazı duvar kaplamaları için de kullanılmış. Corian®’ın doğal sağlamlığı ve herhangi bir şekle girebilme esnekliği, Yasser Kahlaoui’nin tam bir 3D yapısı illüzyonunu oluşturmasına olanak tanımış. Kırmızı Corian® panellerinin her biri, farklı hacimler oluşturabilmek için farklı ebatlara ve eğime sahip. Panel kaplaması Corian®’ın teknik uzmanları ile işbirliği içinde Deborel Maroc tarafından (Igor Desmazieres rehberliğinde) düşünülmüş ve kurulmuş.

Yasser Kahlaoui’nin belirttiği gibi, Corian®’ın bu 3D içindeki kırmızı deniz kabuğunun dünyada benzeri yok. Kırmızı renk seçimi coşkuyu ve sahneye hâkim olma arzusunu yansıtıyor, fakat aynı zamanda bu renk insan yaratıcılığını güçlendiriyor ve enerji yayıyor. IMAX® iç mekânlarını bir tür ısırmalık, lezzetli, kırmızı bir meyve veya bir su altı mercanı, dokunmaktan kendinizi alamadığınız çekici bir nesneye dönüştürüyor. IMAX® sinema satış tezgâhları için de Corian® seçildi.

Corian®’ın ve sınırsız uygulamalarının kullanımında bu alışveriş merkezi nihai rehber olarak düşünülebilir. Bu teknolojik yüzey ısıyla şekillendirildi, yapıştırıldı, kavislendi, kalıba döküldü ve işlendi. Yekpare ve ek yeri olmayan bir mobilya oluşturmak için kullanıldı. Aslında, IMAX® duvarları ve tezgahlarının yanı sıra Morocco Mall'un açık alanlarının ve lüks mağazaların iç tarafındaki bir çok iç döşeme de Corian®. Bunlardan bazıları: Girişteki beş noktalı Fas yıldızı şekliyle dekore edilen beyaz resepsiyon masası; tüm siyah-beyaz totem tabelaları, dokunmatik bilgiler sunan TV panelleri; reklam ekranları, her katta yer alan “sabit rehber” panosu, ve VIP alanındaki banyo tasarımı. Dahası, ikinci kat restoranlarındaki mutfak tezgahları, hem temizlemesi kolay olduğu için hem de hijyenik özellikleri ve dayanıklılığı için seçilen Corian® ile imal edilmiştir.

Corian® renk paletinin özel seçimleri görsel efektleri geliştirmek için ustalıkla kullanılmış: IMAX® tavanı için kırmızı, reklam panoları için sıra dışı bir kahverengi, totem tabelalar için siyah ve beyaz. Mimarlara yaratıcılıklarını özgür bıraktıran Corian®’ın yapabilecekleri sınırsız.

Lüks katında yer alan VIP banyoların içinde “moucharabieh” tarzı alan ayırıcılar oluşturmak için Corian® kullanılmış. Bayanlar tuvaleti için beyaz versiyon, erkeklerinki için ise siyah versiyon kullanılarak geleneksel olarak ahşaptan yapılan objeye modern bir görünüm kazandırılmış.

Hem binanın iç bölümleri hem de IMAX® sinema tavanının ve duvarlarının tüm mefruşatı Deborel Maroc tarafından Corian® ile yapılmış. Deborel Maroc, Moroccan Mall projesinin sunduğu zorlu işi kabul ederek, büyüyen Fas pazarında kullanımına katkı sağlamak amacıyla bu teknolojik yüzeyin sunduğu sınırsız tasarım olanaklarını göstermiştir.

İlgili Kullanım & Uygulamalar