Angie Fowler Cancer institute : Genç kanser hastaları için Corian® tarafından desteklenen “ışık ve şifa yolculuğu”

University Hospitals (UH) Rainbow Bebek ve Çocuk Hastanesi’ndeki The Angie Fowler Genç ve Genç Yetişkin Kanser Enstitüsü. Fotoğraftaki interaktif dokunmatik ekranlı duvar, oyun oynamak ve film izlemek için tasarlandı. Tamamen Glacier Ice ve Glacier White renklerindeki Corian®’dan yapılan tasarım, bu malzemenin ısıyla şekillendirme (thermoforming) ve freze işlemleriyle neredeyse her forma sokulabileceğini gösteriyor. Fotoğraf: University Hospitals izniyle, tüm hakları saklıdır.

Hastane ortamını kişisel ve sıcak bir yer haline getirmeyi amaçlayan The Angie Fowler Genç ve Genç Yetişkin Kanser Enstitüsü, hastalar ve aileleri için özenle düşünülmüş bir tasarıma imza attı. Corian® yüksek teknoloji yüzey malzemesi kullanılarak hayata geçirilen bu sıra dışı hastane alanı, bir “ışık ve şifa yolculuğu” olacak şekilde tasarlandı. 

University Hospitals (UH) Rainbow Bebek ve Çocuk Hastanesi’nde bulunan The Angie Fowler Genç ve Genç Yetişkin Kanser Enstitüsü, genç hastalardaki kanser ve kan bozukluklarının tedavisi için en son tıbbi gelişmeleri uyguluyor. ABD’nin Ohio eyaletinin Cleveland şehrindeki hastanede kurulmuş bu enstitü, özellikle bebeklerin, çocukların, gençlerin ve genç yetişkinlerin ihtiyaçlarına yönelik tasarlandı. Enstitü, bu kuşaktaki çocukların ve gençlerin kanser yükünü hafifletmek için yeni yaklaşımlar geliştiriyor. Bu doğrultuda, Angie’s Enstitüsü, Livestrong Vakfı ve Ulusal Kanser Enstitüsü ile iş birliği yaparak bir tür ayakta tedavi merkezi sunuyor.

Ulusal mimarlık ve iç tasarım firması olan Stanley Beaman & Sears (SBS) tarafından tasarlanan hastanenin 8. katındaki klinik; ülkedeki bebekler, çocuklar, gençler ve genç yetişkinler için ayrı ayrı, yaşlarına uygun poliklinik alanları, teknoloji ve kolaylıklar sunan projelerden biri. Yakında enstitünün 7. katında inşa edilecek olan genişletilmiş yataklı ünite ile çocuk ve genç yetişkin hastaların aileleri için özel odalar da olacak. 9. katta bulunan çatı bahçesi ise tasarımın ayrılmaz bir parçası konumunda.

CWRU’de (Case Western Reserve University) Pediatri Profesörü ve UH RBCH Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Bölümü Başkanı olan Dr. John Letterio, “Burası hayat dolu bir alan. Gençler ve genç yetişkinlere kendileri için oluşturabilecek en rahat ortamda tedavi edilme ve doğayla bütünleşme imkanı sunuyor" diyor.

Resepsiyon alanı ve karşılama duvarı.
The Journey of Light (Işık Yolculuğu) sekizinci katta başlıyor. Yuvarlak masa, büyük bembeyaz parçacıklar ile yumuşak beyaz bir dokuya sahip Antarctica rengindeki Corian®’dan yapıldı. Yarı şeffaf pürüzsüz beyaz tonuyla Glacier Ice rengindeki Corian®’dan yapılan 60 metrelik uzun kavisli karşılama duvarı ise değişen neon renkli ışıklarla içeriden aydınlatılıyor. Fotoğraf: University Hospitals izniyle, tüm hakları saklıdır..

Doktor John Letterio, Rainbow, Bebek ve Çocuk Hastanesi’nin çatı katında büyülü bir yer olan Angie Garden’ı şu ifadelerle anlatıyor: “Güzel, renkli ve yaratıcı tasarımlı bu açık alanda, biri gökkuşağı renkli tente altında bulunan birden fazla oturma alanı mevcut. Burada kuş ve cırcır böceklerinin sesleri eşliğindeki yeşillikler ve su bahçesiyle huzur duygusu güçleniyor ve dinlenme anları daha keyifli hale geliyor. Hareket eden elma ağacı şeklindeki heykel ve dev bir kaleydoskop (çiçek dürbünü) gibi ilginç ve esprili eşyalar da ortama ayrı bir enerji katıyor.” 

A Journey of Light Design Theme

SBS Mimarlık’tan Mimar Brian Peterka, hastanenin genel tasarımında hayata dair pek çok olumlu hissiyatı ve ışık duygusunu yaratmaya çalıştı. Tasarımın en önemli amacı, genç hastaların korkuları söz konusu olduğunda onları sağlıklı yaşama, konfora ve eğlenceye teşvik etmekti. Enstitü’deki ışık, ruh halini, uykuyu ve ağrıları etkileyebilme özelliğine sahip. Bu nedenle Enstitü’nün genel tasarımında “The Journey of Light” (Işık Yolculuğu) adı verilen bir ışık teması geliştirildi. 

Mimar Brian Peterka, “Projenin amacı; güven verici, dinlendirici ve hatta eğlenceli aydınlatma ve tedavi alanlarıyla hastaneleri hatırlatmayan, işlevsel bir ortam yaratmaktı. Sadece fiziksel olarak hafiflik veren değil aynı zamanda parlaklığa ve saydamlığa da sahip malzemeler kullanarak enerjisi yükseltilmiş bir alan tasarlamak amacıyla yola çıkıldı. İmalatçı ve yüklenici ekip için bu amaca ulaşmak adına Corian® gelişmiş yüzey malzemesinden başka seçenek yoktu” şeklinde konuştu.

Temizlemesi ve bakımı kolay olan, gözeneksiz yapıya sahip Corian®, böylesine yoğun insan trafiğinde dokunulan alanların çok fazla olduğu bir ortamda enfeksiyon yayılmasını önlemek için ideal bir seçim oldu.

“The Journey of Light” (Işık Yolculuğu), Angie Fowler Enstitüsü’nün 8. katındaki resepsiyonla başlıyor. Yuvarlak masa, büyük bembeyaz parçacıklar ile yumuşak beyaz bir dokuya sahip Antarctica rengindeki Corian®’dan yapıldı. Yarı şeffaf pürüzsüz beyaz tonuyla Glacier Ice rengindeki Corian®’dan yapılan 60 metrelik uzun kavisli karşılama duvarı ise değişen neon renkli ışıklarla içeriden aydınlatılıyor. Bu tasarım, kişiye su altındaymış hissini veriyor ve büyüleyici bir etki yaratıyor. Tanecikli yapıya sahip Antarctica rengindeki Corian® alandaki tüm tezgah yüzeylerinde kullanılırken pürüzsüz beyaz renk olan Glacier Ice yuvarlak şekildeki asma tavanlarda tercih edildi.

Teen Lounge

Tanecikli yapıya sahip Antarctica rengindeki Corian®, alandaki tüm tezgah yüzeylerinde kullanılırken; pürüzsüz beyaz renk olan Glacier Ice yuvarlak şekildeki asma tavanlarda kullanıldı. Fotoğraf: University Hospitals izniyle, tüm hakları saklıdır.

Odada ayrıca oyun oynamak ve film izlemek için tasarlanan interaktif dokunmatik ekranlı bir duvar bulunuyor. Tamamen Glacier Ice ve Glacier White renklerindeki Corian®’dan yapılan tasarım, bu malzemenin ısıyla şekillendirme (thermoforming ) ve freze işlemleriyle neredeyse her forma sokulabileceğini gösteriyor.

Grant’s Place
Salonun bir ucunda özel kullanım için dairesel formda tasarlanmış bir cam oda mevcut. Özel olarak tasarlanmış aydınlatma armatürü Glacier Ice rengindeki Corian®’dan yapıldı. Fotoğraf: University Hospitals izniyle, tüm hakları saklıdır.

Salonun bir ucunda yer alan ve “Grant'ın Yeri” olarak adlandırılan dairesel formdaki cam odaya özel olarak tasarlanmış aydınlatma armatürü, Glacier Ice rengindeki Corian®’dan yapıldı.

Parçacıklı desene sahip Antarctica ve Glacier White renklerindeki Corian®, hizmet ekibinin odalarının da dahil olduğu tüm genel alanlar ile lavabo ve tezgahların da bulunduğu tüm tedavi ve muayene odalarında kullanıldı.

Angie Fowler Genç ve Genç Yetişkin Kanser Enstitüsü, şimdiden genç ve genç yetişkinlerin onkoloji araştırmaları ve tedavisi için ulusal bir merkez haline geldi. Corian®’ın çok farklı konseptlerde şekillendirilebilen yenilikçi yapısı ise enstitünün hasta odaklı farklı hizmet modeli ile bire bir örtüştü. 

Diğer Vaka Çalışmaları

İlgili Kullanım & Uygulamalar