Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul

”Corian®'ın olağanüstü hijyenik özelliklerinden hastanede temizleme ve dezenfeksiyon işlemlerini kolaylaştırmak için yararlanarak, sağlık hizmetlerinde mevcut enfeksiyon riskini etkili bir şekilde azalttık.” (Yunus Emre Kara - ZOOM/TPU Tasarım Müdürü)

Ekim 2023 – Köklü Türk sağlık kurumu Medicana, en yeni yapısı Medicana Ataköy Hastanesini tanıttı. Ünlü mimarlık ajansı ZOOM/TPU tarafından tasarlanan sağlık merkezi ustalıklı vizyon zarafet ve işlevselliği bir arada sunmak üzere Corian® Solid Surface’in dönüştürücü gücünden yararlanıp en yüksek hijyen standartlarını koruyarak hayata geçirildi. Beş farklı renkte – Suede, Cameo White, Mint Ice, Weathered Aggregate ve Provence Nuwood – Corian® Solid Surface’in stratejik bir şekilde kullanılmasıyla Medicana Ataköy Hastanesi sağlık merkezi mimarisini yeniden tanımlıyor.

 

Lobby of Medicana Ataköy Hospital

İstanbul Türkiye’deki Medicana Ataköy Hastanesinin lobisi. Karşılama masası ve duvar kaplaması Suede renkte; tasarım ZOOM/TPU, üretim Ara Tasarım; fotoğraf: Cemal Emden, tüm hakları saklıdır.

 

Titizikle tasarlanan bu hastanede her detay hastaların ve ailelerinin refahını artırmak için düşünüldü. Ataköy semtinin tam kalbinde yer alan ve Akdeniz kıyısına yukarıdan bakan Medicana Ataköy Hastanesi yerel halkın ve aynı zamanda uluslararası sağlık turizminin ihtiyaçlarını karşılamak için gelişmiş teknolojik altyapıya, yetenekli meslek uzmanlarına, modern imkânlara ve stratejik bir konuma sahiptir. Uzmanlaşmış 31 adet bölüm arasında dağıtılan 218 odasıyla çok çeşitli tıbbi dalları bünyesinde bulunduran hastane etkileyici 23.000 metrekare alana ve bir çatı katıyla taçlanan 14 kat yüksekliğe sahiptir.

 

Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul, Türkiye

Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul, Türkiye, VIP hasta süiti ve banyosu. Kullanılan Corian® renkleri: Cameo White, Provence Nuwood ve Weathered Aggregate; tasarım ZOOM/TPU; üretim Yapıartı; fotoğraf: Cemal Emden, tüm hakları saklıdır

 

Zarif lobiden ve karşılama masalarından hasta odalarına ve banyolarına, steril ameliyathanelere ve kamuya açık bölümlere kadar tüm alanda Corian® ürünleri kullanıldı.

ZOOM/TPU'nun Tasarım Müdürü Yunus Emre Kara bu proje içeriğindeki anlayışı anlatıyor: “Binanın parametrik cepheleriyle uyumlu bir bağ oluşturmak için iç mekânlarda parametrik tasarım kullandık. Corian®’ı kavramsal çok yönlülüğü nedeniyle seçtik, bize üç boyutlu formlar yaratırken hayati önemdeki aydınlatma unsurlarını kusursuz bir şekilde dahil etme imkânı sağladı. Dahası, Corian®'ın olağanüstü hijyenik özelliklerinden hastanede temizleme ve dezenfeksiyon işlemlerini kolaylaştırmak için yararlanarak, sağlık hizmetlerinde mevcut enfeksiyon riskini etkili bir şekilde azalttık. Sağlık merkezi tasarlama konusundaki kapsamlı deneyimimiz sayesinde, renklerin hastalar için sakinleştirici bir ortam yaratmaktaki rolünü ve mekânsal farklılaştırmaya yaptığı yardımın farkındayız. Corian®'ın renk inovasyonuna olan sürekli taahhüdü bizi yeni tasarım olasılıklarını güçlendirmeye teşvik etti, buna bir örneği de tasarım ufkumuzu genişleten ahşabı andıran bir renk olan Provence Nuwood oluşturuyor.”

 

Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul, Türkiye, ameliyathane, resepsiyon masası ve koridor

Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul, Türkiye, ameliyathane, resepsiyon masası ve koridor. Corian® Solid Surface’den üretilen resepsiyon masası (renk Cameo White) ve duvar kaplamaları (renk Mint Ice) sağlık hizmeti sunan ortamlarda gerekli olan en yüksek hijyen standartlarına uyar; tasarım ZOOM/TPU, üretim Ara Tasarım; fotoğraf: Cemal Emden, tüm hakları saklıdır.

 

Bu vizyonun gerçekleştirilmesi mimarlar, Corian® üreticileri ve inşaat firması arasında kusursuz bir iş birliği gerektirdi. Tüm Corian® unsurlarının üretimi ve kurulumu önde gelen bir Corian® QNP Üreticisi olan Ara Tasarım ve inşaat ortağı olan Yapıartı tarafından gerçekleştirildi. Ara Tasarım’dan Ekrem Sözen projeyi şu sözlerle anlatıyor: “43 resepsiyon masası ve 26 yönlendirme tabelası ürettik, Corian®’ı alışılmadık ama estetik açıdan hoş bir şekilde diğer materyallerle eşleştirdik ve ZOOM/TPU'nun inanılmaz tasarımlarını gerçeğe dönüştürdük. Sonuçlar ortada, gerçekten göz alıcı.”

 

Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul, Türkiye, hasta kral süiti ve banyosu

Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul, Türkiye, hasta kral süiti ve banyosu. Corian® Cameo White (odanın tavanı) ve Weathered Aggregate (banyo) üretim Yapıartı; fotoğraf: Cemal Emden, tüm hakları saklıdır

 

Yapıartı projenin çeşitli bölümlerinde farklı renklerde Corian® kullandı. Banyolarda Weathered aggregate Corian® (560 plaka, 4 lavabo), standart hasta odalarında Cameo White Corian® (1200 plaka, 18 lavabo), suit hasta odalarında Mahogany Wood Corian (153 plaka, 14 lavabo) ve doğumhanede Mint Ice ve Cameo White Corian karışımı (28 plaka, 4 lavabo).

 

Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul, Türkiye resepsiyon masaları

 

Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul, Türkiye resepsiyon masaları

Desks at Medicana Ataköy Hospital, Istanbul, Turkey. Corian® Solid Surface, colours Cameo White and Suede; designed by ZOOM/TPU; manufactured by Yapıartı; photo: Cemal Emden, all rights reserved.

 

ZOOM/TPU / TPU (www.ZOOM/TPU.com.tr) – 1994 yılında Atilla Kuzu ve Levent Çırpıcı tarafından Türkiye’de kurulan önde gelen bir mimari tasarım firmasıdır. ZOOM/TPU 1990’ların sonlarından beri Türkiye’de sağlık sektöründe çalışmaktadır ve Tıbbi Tasarım ve Danışmanlık konusunda uzmanlaşmıştır.

Ara Tasarım (www.aratasarim.com) – Solid Surfaces materyallerinde uzmanlaşmıştır ve hem ticari hem de butik projelerde çalışmaktadır. Şirketin mimarları ve endüstriyel tasarımcıları özellikle iş yerleri, oteller ve kamuya açık mekânlar gibi yoğunluğu yüksek alanlarda sıra dışı tasarımlar gerçekleştirir.

Yapiarti - (www.yapiarti.com.tr) 1997 yılında Türkiye’de kurulan YPRT inşaat, restorasyon, tasarım, proje yönetimi ve çok daha fazlasında kaliteli hizmetler sunar. Başlıca müşterilerini ulusal ve uluslararası şirketler oluşturur ve her sene yeni işletme müşterileri için uzun vadeli çözüm ortakları haline gelerek sürekli büyümeyi hedeflemektedirler.

Medicana Health Group - (www.medicanainternational.com/en) Medicana Health Group 1992 yılından beri Türkiye’de sağlık hizmetlerinde liderdir. Çeşitli şehirlerde yer alan 14 hastaneyi işletmektedirler ve sağlık turizminde ve uluslararası hastaları tedavide güçlü bir varlık gösterirler. Ayrıca sürdürülebilir sağlık hizmetleri sunmak için global kapsamlarını da genişlettiler.

Corian Solid Surface hijyenik, kolay temizlenen ve dezenfekte edilen Sağlıklı Alanlar yaratmaya yardımcı olan gözeneksiz, pürüzsüz, düşük VOC bir materyaldir. Yüzeyi kir ve lekelerin materyale nüfuz etmesini önler ve entegre Corian® tezgâh tablaları, tezgâhlar, lavabolar ve kemerli set arası kaplamalarının pürüzsüz görünümü küf, mikrop ve virüslerin tırmanıp çoğalacağı çatlaklar olmadığı anlamına gelir. Bu da temizliği, sterilizasyonu ve rutin bakımı kolaylaştırır. Düşük VOC – düşük VOC materyal olarak Corian® Solid Surface tehlikeli kimyasallar içermez ve böylece iç mekânda daha iyi hava kalitesini ve Green Building sertifikasını destekler.

Corian® Design Hakkında  - DuPont şirketinin bir parçası olan Corian® Design kökenini dünya standartlarında teknolojiler ve uzmanlık kurulmasından alan, iç tasarım ve mimari için gelişmiş materyaller, ürünler ve çözümler yaratan, üreten ve pazarlayan küresel bir kurumdur. Corian® markası altında ve Make your Space sloganıyla piyasaya sürülen materyalleri, ürünleri ve çözümleri güzellik, işlevsellik ve dayanıklılık açısından en iddialı gereklilikleri karşılar. Corian® Design global porföyü sürekli olarak gelişmektedir ve günümüzde Corian® Solid Surface, Corian® Quartz, Corian® Endura ve Corian® Exteriors’ı içerir
Corian® Design ve ülkenizde veya bölgenizde sunduğu ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.corian.com.tr

DuPont Hakkında - DuPont (NYSE: DD) endüstrileri ve günlük yaşamı dönüştürmeye yardımcı olan teknoloji temelli materyaller, içerikler ve çözümlerle inovasyon alanında dünya çapında bir liderdir. Çalışanlarımız müşterilerimizin en iyi fikirlerini geliştirmesine yardımcı olmak için çeşitli bilim ve uzmanlıkları kullanır ve elektronik, nakliyat, bina ve inşaat, sağlık ve refah, gıda ve işçi güvenliği gibi kilit önemde pazarlarda temel önemde inovasyonlar sunar. www.dupont.com.tr

Medya iletişim:
Łukasz Gągało
Corian® Design EMEA Ticari Bölüm Pazarlama Müdürü
E-posta: lukasz.gagalo@dupont.com

Diğer Vaka Çalışmaları