Breda’da dış kaplaması Corian® olan muhteşem bina projesi

Stack building project in Breda, The Netherlands, featuring an exterior cladding in Corian®; project by architect Marius van den Wildenberg; photo courtesy architectural studio Marius van den Wildenberg, all rights reserved.

Proje geliştirici HEJA; emlakçı ve tesis sahibi Laurentius ile (Breda, Hollanda), Van de Ven Bouw en Ontwikkeling (Tilburg, Hollanda) tarafından inşa edilen ve Marius van den Wildenberg mimarlık bürosu tarafından tasarlanan Stack projesini gerçekleştirdi.

Breda'da Loevensteinstraat ve Valkenierslaan'ın tepesinde on iki şehir villası yükselir: şeffaf bir ofis binası ve 56 dairelik iki yerleşim bloku. 'Stack', projenin inşa edildiği yığın haldeki geometrik şekillere atıfta bulunmak için kullanılmaktadır. Hemen gözünüze takılan muhteşem yerleşim blokları, konutlara ferah bir açık alan sağlayan, genişletilmiş balkonları sayesinde güçlü bir dikey ritme sahiptir. Stack'ın balkonları birbirine göre göreceli olarak çaprazlamadır ve Bavel ile Breda arasındaki yeşil alana bakan muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Pozitif, aydınlık ve samimi

Biraz gri, altmışlardan/yetmişlerden kalma bir mahalledeki konumu nedeniyle, amaç pozitif, aydınlık ve samimi bir ortama sahip bir kompleks inşa etmekti. Mimar Marius Van den Wildenberg, "Stack, semte heyecan katacak. Biraz da bu sebeple bina için beyaz bir ön cephe seçildi" diyor.

Araştırma
Bina için doğru ön cephe malzemesini tespit etmek sekiz aydan uzun sürdü. Farklı türde malzemelerin ağırlık, renk, renk kararlılığı, montaj seçenekleri ve bakım kolaylığı konularında farklı avantajları ve dezavantajları vardı. Dış kaplamanın tekrar tekrar boyanma gerekliliği, önemli bir koşuldu. DuPont'un özel ürünü Corian® ileri teknoloji yüzeyi seçilmeden önce birçok malzeme test edildi.

Hotel Seeko’o'yu kendi gözlerinizle görmek

Mimar Marius Van den Wildenberg, Corian® ile geçmişte de çalışmış: seksenlerde, bu ileri teknoloji yüzeyiyle bir mutfak tasarlamış. Corian®'ın dış yüzey kaplaması olarak kullanıldığı, Fransa'da, Bordeaux'daki ünlü Seeko’o Hotel hakkında bir makale okuduğunda, Stack'ın dış yüzeyleri için ürünün sahip olduğu potansiyeli fark etmiş. Projeyi görmek için Bordeaux'a gitmiş ve bu malzemenin yığın ve kütle halindeki geometriye güçlü bir ifade katarken aynı zamanda yeni, beyaz bir görüntü sağlayacağına hemen ikna olmuş.

8000 metrekare

Son derece düzgün olan yüzey malzemesi, duvar kaplamaları için idealdir çünkü güçlü, dayanıklı ve gözeneksizdir. Hava şartlarından ve rüzgârdan etkilenmez. Corian®'ın bakımı ve temizlenmesi kolaydır. Toplamda, Stack binalarındaki yerleşim bloklarının dışarısına 8000 metrekarelik yüzey malzemesi uygulanmış.

İnce desen

Mimar, DuPont'taki uzmanlarla yakın temas halinde bulunarak Corian®'ın duvar kaplaması olarak olası çeşitli kullanımlarını tartışmış. 3800x1500x12 mm boyutlarındaki paneller, birçok ana yapı üzerinde ince bir desen oluşturmaktadır. DuPont ile birlikte Marius van den Wildenberg, ileri teknoloji yüzeyinin eklenmesi işini bu konuda uzmanlaşmış ve deneyimli bir şirket olan Belçika'dan Drooghmans Geveltechnieken'e yaptırmaya karar vermiş.

Breda'nın Simgesi

Mimar van den Wildenberg, STACK ile gurur duyuyor. Proje çok iyi ilerledi. "STACK daha şimdiden Breda'nın simgesi olarak görülüyor" diyor. "Herkes gurur duyuyor. Pürüzsüz beyaz cepheler çok güzel: insanda 'vay be' deme hissi uyandırıyor."
 

Corian® Cepheleri

Corian® yıllardır dış kaplama uygulamalarında kullanılmaktadır. Bordeaux'daki Hotel Seeko’o, dünya çapındaki ilk duvar kaplama projesiydi ve sonrasında Fildişi Sahili Abidjan'daki Palais des Congres, farklı ülkelerde birkaç özel villa ve kamu binaları bu projeyi izledi. Boyut bakımından, DuPont ileri teknoloji yüzeyinin mimari dış duvar kaplama çözümü olarak kullanıldığı en büyük ikinci proje Stack'tır.

İlgili Kullanım & Uygulamalar